/

Kufle gdańskie wciąż w cenie? 

Kufle gdanskie, Bonhams
Kufle gdańskie oferowane na aukcji Bonhams w Londynie. Fot. Bonhams

Nie potrafię sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz, w ofertach kilku zagranicznych domów aukcyjnych jednocześnie, pojawiła się taka ilość gdańskich kufli z XVII w. Faktem jest, że nieprzerwanie cieszą się one popularnością nie tylko wśród kolekcjonerów. Można więc się spodziewać, że i tym razem oferowane eksponaty wzbudzą zainteresowanie. 

Ubiegłoroczna sprzedaż we włoskim domu aukcyjnym Wannenes kufla autorstwa Benedicta Clausena za ponad 632 tys. zł, mimowolnie określiła poziom cenowy dla wysokiej klasy dzieł złotników gdańskich tego typu. Chcąc nie chcąc, rynek kolekcjonerski, a także instytucje muzealne, fakt ten będą musiały wziąć pod uwagę. Z drugiej strony – i to jest pytanie na które odpowiedzią będą ostateczne wyniki aktualnych aukcji – czy w sytuacji kryzysu ekonomicznego jaką obserwujemy w tej chwili na świecie, dzieła gdańskiego rzemiosła artystycznego nadal będą znajdowały swoich nabywców? O tym przekonamy się już niebawem.

Należy wspomnieć, że wszystkie oferowane w tej chwili egzemplarze kufli, notuje w swoim fundamentalnym opracowaniu o kuflach gdańskich dr Anna Frąckowska. Nie są to więc dzieła nieznane. I tak, trzy kufle gdańskich złotników wystawił na lipcowej aukcji „Decorative Arts Throught the Ages” londyński dom aukcyjny Bonhams:

  1. Andreas Haidt, kufel monetowy, 1686-1700, z wrocławskich zbiorów Georga Agatha, lot nr 68, z estymacją 8,000 – 12,000 GBP
  2. Hieronymus Holl II, kufel ze sceną Jouzue przekraczający Jordan z Arką Przymierza (wg domu aukcyjnego identyfikacja sceny jest błędna), 1688-1732, lot nr 69, z estymacją 8,000 – 12,000 GBP
  3. Jakob Haase, kufel monetowy, 1743, lot nr 70, z estymacją 7,000 – 9, 000 GBP

Z kolei dom aukcyjny Christie’s w Paryżu, na niezwykłej wręcz aukcji dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego „Le Grand Style: An apartment on the Quai d’Orsay designed by Alberto Pinto” – oferuje kufel monetowy Benedicta Clausena z lat 1676-1709, lot nr 107, z estymacją 12,000 – 18,000 Euro.

Kufel gdanski, Andreas Haidt
Andreas Haidt, kufel monetowy, 1686-1700. Fot. Bonhams.
Kufel gdanski, Andreas Haidt
Andreas Haidt, kufel monetowy. Fragment. Fot. Bonhams.
Kufel gdanski, Hieronymus Holl II
Hieronymus Holl II, kufel ze sceną Jouzue przekraczający Jordan z Arką Przymierza (?), 1688-1732. Fot. Bonhams
Kufel gdanski, Hieronymus Holl II
Hieronymus Holl II, kufel gdański. Fragment. Fot. Bonhams
Kufel gdanski, Jakob Haase
Jakob Haase, kufel monetowy, 1743. Fot. Bonhams.
Kufel gdanski, Jakob Haase
Jakob Haase, kufel monetowy. Fragment. Fot. Bonhams.
Kufel gdanski, Benedict Clausen
Benedict Clausen, kufel gdański, 1676-1709. Fot. Christie’s.